Elected Officials List

Elected Officials List

Use the tabs below for more info on our current elected officials.

Executive

PositionElected Official
PresidentJoe Biden
Vice PresidentKamala Harris

US Senate

PositionElected Official
SenatorAlex Padilla
SenatorLaphonza Butler

US Congress

PositionElected Official
U.S Representative, District 5Tom McClintock
U.S Representative, District 13John S. Duarte

Constitutional Officers

PositionElected Official
GovernorGavin Newsom
Lieutenant GovernorEleni Kounalakis
Secretary Of StateShirley Webber
Attorney GeneralRob Bonta
State ControllerMalia M. Cohen
Insurance CommissionerRicardo Lara
State TreasurerFiona Ma
State Superintendent Of Public InstructionTony Thurmond

State Board Of Equalization

PositionElected Official
State Board Of Equalization 1Ted Gaines

State Senate

PositionElected Official
State Senate, District 4Marie Alvarado-Gil
State Senate, District 14Anna Caballero

State Assembly

PositionElected Official
State Assembly, District 8Jim Patterson
State Assembly, District 27Esmeralda Soria

Supreme Court

PositionElected Official
Chief Justice Of The Supreme CourtPatricia Guerrero
Associate Justice Of The Supreme CourtLeondra R. Kruger
Associate Justice Of The Supreme CourtGoodwin H. Liu
Associate Justice Of The Supreme CourtMartin Jenkins
Associate Justice Of The Supreme CourtKelli M. Evans
Associate Justice Of The Supreme CourtCarol A. Corrigan
Associate Justice Of The Supreme CourtJoshua P. Groban

Court Of Appeal

PositionElected Official
Administrative Presiding Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictBrad R. Hill
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictBert Levy
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictCharles S. Poochigian
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictJennifer R. S Detjen
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictDonald R. Franson Jr
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictRosendo Pena Jr
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictM. Bruce Smith
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictKathleen A. Meehan
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictMark W. Snauffer
Associate Justice, Court Of Appeals, 5th DistrictThomas DeSantos

Elected Department Heads

PositionElected Official
AssessorBrett Frazier
Auditor - ControllerDavid Richstone
Clerk - Recorder - Registrar of VotersRebecca Martinez
District AttorneySally O. Moreno
SheriffTyson J. Pogue
Superintendent Of SchoolsCecilia A. Massetti
Treasurer - Tax CollectorTracy Kennedy

Board Of Supervisors

PositionElected Official
Board Of Supervisors, District 1Jordan Wamhoff
Board Of Supervisors, District 2David Rogers
Board Of Supervisors, District 3Robert L. Poythress
Board Of Supervisors, District 4Leticia Gonzalez
Board Of Supervisors, District 5Robert Macaulay

Superior Court Judge

PositionElected Official
Judge Of The Superior Court, Dept #21Katherine M. Rigby
Judge Of The Superior Court, Dept #22Dale J. Blea
Judge Of The Superior Court, Dept #23Ernest J. Licalsi
Judge Of The Superior Court, Dept #29Sosi C. Vogt
Judge Of The Superior Court, Dept #36Brian Austin
Judge Of The Superior Court, Dept #37Miguel Valdovinos
Judge Of The Superior Court, Dept #40D. Lynn Collet
Judge Of The Superior Court, Dept #44Michael J. Jurkovich
Judge Of The Superior Court, Dept #45Brian W. Enos

Chowchilla Council Members

PositionElected Official
MayorRay Barragan
Council MemberWaseem Ahmed
Council MemberJohn Chavez
Council MemberJeff Troost

Madera Council Members

PositionElected Official
MayorSantos Garcia
Council Member, District 1Cecelia (Cece) Gallegos
Council Member, District 2Jose Rodriguez
Council Member, District 3Steve Montes
Council Member, District 4Anita Evans
Council Member, District 5Elsa Mejia
Council Member, District 6Artemio Villegas

Madera County Board Of Education

PositionElected Official
Board Of Education Member, Area 1Shelley Deniz
Board Of Education Member, Area 2Tammy Loveland
Board Of Education Member, Area 3Alfred Soares Jr.
Board Of Education Member, Area 4Nancy Prosperi
Board Of Education Member, Area 5Cathie Bustos
Board Of Education Member, Area 6Danny Bonilla
Board Of Education Member, Area 7Zimri Padilla

Unified School Districts

PositionElected Official
Chawanakee Unified School DistrictMarcy Guthrie
Chawanakee Unified School District, Trustee Area 1Elisabeth Parish
Chawanakee Unified School District, Trustee Area 2Barbara Bigelow
Chawanakee Unified School District, Trustee Area 3Seth Waltner
Chawanakee Unified School District, Trustee Area 4Jessie Hutchens
Chawanakee Unified School District, Trustee Area 5Jack Thornburg
Golden Valley Unified School DistrictKevin Hatch
Golden Valley Unified School District, Trustee Area 1Michael Hartley
Golden Valley Unified School District, Trustee Area 2Maria Knobloch
Golden Valley Unified School District, Trustee Area 3Andy Wheeler
Golden Valley Unified School District, Trustee Area 4Shelley Johnson
Golden Valley Unified School District, Trustee Area 5Steven Lewis
Madera Unified School DistrictTodd Lile
Madera Unified School District, Trustee Area 1Ray G. Seibert
Madera Unified School District, Trustee Area 2Gladys A. Diebert
Madera Unified School District, Trustee Area 3Ruben Mendoza
Madera Unified School District, Trustee Area 4Joetta Fleak
Madera Unified School District, Trustee Area 5Lucy Salazar
Madera Unified School District, Trustee Area 6Israel Cortes
Madera Unified School District, Trustee Area 7Nadeem Ahmad
Yosemite Unified School DistrictGlen Billington
Yosemite Unified School District, Trustee
Area 1
Marc Gilchrist
Yosemite Unified School District, Trustee
Area 2
Christine Wilder
Yosemite Unified School District, Trustee
Area 3
Bernie Mcgoldrick
Yosemite Unified School District, Trustee
Area 4
Steven Myers
Yosemite Unified School District, Trustee
Area 5
Brook Allen

Elementary School Districts

PositionElected Official
Alview-Dairyland Union School DistrictSheila Perry
Alview-Dairyland Union Elementary, Trustee Area 1Tom Fry
Alview-Dairyland Union Elementary, Trustee Area 2Kelsey Bruecker
Alview-Dairyland Union Elementary, Trustee Area 3Clay Haynes
Alview-Dairyland Union Elementary, Trustee Area 4Reis Soares
Alview-Dairyland Union Elementary, Trustee Area 5Trudie Nieuwkoop
Bass Lake Joint Union Elementary School DistrictRandy Seals
Bass Lake Joint Union Elementary, Trustee Area 1Denise Cudd
Bass Lake Joint Union Elementary, Trustee Area 2Diane Flaherty
Bass Lake Joint Union Elementary, Trustee Area 3Julie Greenwood
Bass Lake Joint Union Elementary, Trustee Area 4Steven High
Bass Lake Joint Union Elementary, Trustee Area 5Ronda Clarke
Chowchilla Elementary School DistrictCharles Martin
Chowchilla Elementary School, Trustee Area 1Stacy Burns
Chowchilla Elementary School, Trustee Area 2Leslie Rogers
Chowchilla Elementary School, Trustee Area 3Conrad Gaunt
Chowchilla Elementary School, Trustee Area 4Kenneth Lasiter
Chowchilla Elementary School, Trustee Area 5Jan Crader
Raymond-Knowles Union Elementary School DistrictDeena Hegerle
Raymond-Knowles Union Elementary School, PresidentRebecca Hardison
Raymond-Knowles Union Elementary School, ClerkKaren Hutchings
Raymond-Knowles Union Elementary School, MemberTeresa Miller-Young
Raymond-Knowles Union Elementary School, MemberHeather Abrahams
Raymond-Knowles Union Elementary School, MemberLuke Bryson

High School Districts

PositionElected Official
Chowchilla Union High School DistrictJustin Miller
Chowchilla Union High School District, Trustee Area 1Joe Botelho
Chowchilla Union High School District, Trustee Area 2Charlene Espinola
Chowchilla Union High School District, Trustee Area 3Brandon Moore
Chowchilla Union High School District, Trustee Area 4Mike Cargill
Chowchilla Union High School District, Trustee Area 5Pat Dewall

Community College Districts

PositionElected Official
Madera Center, State Center Coomunity College DistrictDouglas Houston
SCCCD, Trustee Area 1 Destiny Rodriguez

Irrigation Districts

PositionElected Official
Madera Irrigation, Division 1David “Dave” Loquaci
Madera Irrigation, Division 2Timothy “Tim” DaSilva
Madera Irrigation, Division 3Brian Davis
Madera Irrigation, Division 4James “Jim” Erickson
Madera Irrigation, Division 5Carl Janzen

Water Districts

PositionElected Official
Aliso Water District, PresidentRoy Catania
Aliso Water District, TreasurerMichael Logoluso
Aliso Water District, SecretaryDaniel Hartwig
Aliso Warer District, Board MemberBernard Puget
Aliso Warer District, Board MemberJeremy Seibert
Chowchilla Water District, Division 1Kole Upton
Chowchilla Water District, Division 2Vince Taylor
Chowchilla Water District, Division 3Mike Mandala
Chowchilla Water District, Division 4Russell Harris
Chowchilla Water District, Division 5Roger Schuh
Gravelly Ford Water District, PresidentSteve Emmert
Gravelly Ford Water District, Vice PresidentSeth Kirk
Gravelly Ford Water District, Secretary/TreasurerKen Basila
Gravelly Ford Water District, Board MemberPaul Stewart
Gravelly Ford Water District, Board MemberDiane Kirk
New Stone Water District, PresidentJeff Lion
New Stone Water District, Vice PresidentDan Lion
New Stone Water District, SecretaryBruce Lion
New Stone Water District, Board MemberAl Kion Jr.
New Stone Water District, Board MemberPearl Lion
Root Creek Water District, PresidentNick Bruno
Root Creek Water District, Vice PresidentJeffrey D. Coulthard
Root Creek Water District, TreasurerShannon Simonian
Root Creek Water District, Board MemberEric Bream
Root Creek Water District, Board MemberMatt Cerniglia
Root Creek Water District, Board MemberMike Delaguerra
Root Creek Water District, Board MemberHenk Griffin
Triangle T Water District, PresidentLucas Avila
Triangle T Water District, Vice PresidentDirk Vlot
Triangle T Water District, Board MemberMaryse Suppiger
Triangle T Water District, Board MemberMichael York
Triangle T Water District, Board MemberJose Ochoa